Přibližně v polovině 90. let se začal na trhu výrazně prosazovat sádrokarton a to byla výzva pro mnoho lidí, jejichž záměrem bylo zvýšit komfort bydlení a vystavět obytné prostory i tam, kde to dříve bylo nemožné, nebo velmi komplikované. Většinou šlo o řešení půdních vestaveb, anebo o zútulnění stávajícího prostředí, kde byly buď příliš vysoké stropy, anebo zhotovené z heraklitu, rákosu, ze dřeva a podobných materiálů. Sádrokarton pak nabízel elegantní řešení v podobě stropních pevných či výklopných svítidel, tzv. bodovek.bodové osvětlení v kuchyni

Sádrokartonové stropy

Popularita tohoto řešení osvětlovací techniky neklesá, naopak se zvyšuje, protože přibývá dalších možností řešení interiérů, a to jak v domácnostech, tak i v objektech typu hotelů, penzionů, restaurací, sportovišť, obchodů, provozoven služeb atd. Spolu s tím máme však k dispozici řešení, které ještě kolem roku 2008 nebylo možno realizovat. A sice stávající halogenové žárovky nahradit LED halogeny 10 W Lightpark.cz, případně dalšími zdroji o nízkém příkonu, které nahrazují původní řešení.
Několikanásobně nižší spotřeba – budeme-li se zabývat výhodami LED diod, jednou z těch zásadních je úspora energie. Je přibližně sedmkrát nižší, než u halogenů.bodová světla v obývacím pokoji
Nepřehřívají se – velkým problémem halogenových žárovek je vyzařování značného množství zbytkového tepla a tím pádem vyšší třída nebezpečnosti z hlediska protipožárního zabezpečení. LED žárovky tolik tepla nevydávají a lze je využít i tam, kde by vláknové zdroje bylo nemyslitelné instalovat.
Vydrží déle – nevýhodou halogenů je jejich samotný princip, žhavení vlákna uvnitř vakuové baňky má své limity a ty obvykle nepřekračují dva tisíce hodin provozu. U světel na bázi polovodičů jde o odlišný princip, nedochází k žádnému žhavení vlákna a elektronické součástky slouží mnohonásobně déle. Výrobci udávají životnost v řádu desítek tisíc hodin, což odpovídá při každodenním svícení po dobu několika hodin době přibližně deseti až patnácti let.

4.2/5 - (4 votes)